Google AMP Nedir ? Mobil AMP Nasıl Kullanılmalıdır ?


Google her geçen gün yeni bir sürprizi ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şimdi de web sitesi sahiplerinin yavaş yavaş Google Webmaster Tools üzerinde görmüş oldukları AMP (Accelerated Mobile Pages) aktif olarak kullanılmaya başlandı. Peki AMP Nedir ? Mobil AMP nasıl kullanılmalıdır ?

Google artık işi ciddiye bindirerek arama sonuçlarında sürekli revizeler gerçekleştiriyor. Google mobil sayfalar için yeni AMP uygulamasını devreye soktu. Webmaster Tools üzerinden görebileceğiniz mobil AMP uygulamasının kullanılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken detaylara değindik.

GOOGLE AMP NEDİR ?

Uzun adı ile Accelerated Mobil Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) olan AMP web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha hızlı çalışmasını sağlamak amacı ile kurulan bir framework çalışmasından ibarettir. İlk olarak proje Github üzerinde görüldüğü gibi, şuanda Open Source tarafından da geliştirilmeye devam ediyor.

Google resmi olarak yaptığı açıklamada Google News başta olmak üzere artık tüm ürünlerini AMP HTML'e geçiriyor. Bu demek oluyor ki Google Mobil sayfalar için gerekli önlemleri almaya devam ettiği gibi, gerekli içeriği sağlamayan web sitelerini büyük dalgalanmalar bekliyor. (En azından mobil tarafta)

Başta Twitter, Google, Pinterest, Wordpress, Chartbeat, Parse, Analytics, Linkedin ve Adobe olmak üzere bir çok teknoloji şirketi ile anlaşan AMP artık kısa süre içerisinde HTML sayfalarına entegre ediyor olacaklar. Bu entegrasyonun testini bitiren ve kullanıcılarına duyuran ilk isim ise Google oldu. Webmaster Tools üzerinde aşağıdaki gibi bir bildirim ile karşımıza çıkan Google AMP aktif olarak kullanılmaya başlandı

GOOGLE AMP NEDEN YAPILDI ?

Bilirsiniz, Google hiçbir zaman önünü görmediği bir işe girişmez. Hal böyle olunca AMP'nin birden Google araçlarına eklenmiş olması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Mobil siteler için arttırmış olduğu ve burada oluşan http isteklerini balon gibi şişmiş durumdan dolayı mobil web sitelerin performanslarında çok ciddi anlamda düşüşler meydana gelmiş durumda. 

Google bu durumu yakından takip ettiği için giderek artan mobil kullanımlarda bir çözüm üretmesi gerekiyordu. Beklenen çözüm Google'ın ayağına teklif olarak geldi ve Google AMP uygulaması kısa süre içerisinde entegre edilerek tüm Webmaster Tools kullanıcıların duyuruldu. 

Yani Google hazırlamış olduğu Open Source Framework çalışmasını duyurmuş oldu. AMP'nin çalışma prensipleri arasında üçüncü taraf JavaScript ve HTML isteklerine ve kodlarına yer verilmiyor. CSS kodlarını da maksimum şekilde kısıtladığı için kullanıcı deneyimi ve hızı maksimuma çıkartılıyor.

İşin özü Google amcamız mobil kullanımın sürekli artışta olduğunu gördüğü için bir nevi mobil kullanıcılara maksimum hızda erişim sağlamaları için AMP uygulamasını devreye soktu. Zaten adında da anlayacağımız üzere Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ilerleyen zamanlarda ortalığı bir hayli kızıştıracak gibi.

GOOGLE AMP NASIL KULLANILIR ?

Bir web siteniz varsa ve bu siteye Google AMP kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak aşağıdaki Webmaster Tools üzerinden tarafınıza gelen yönergeleri okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yönergeleri dilerseniz buraya tıklayarak da erişebilirsiniz.

Wordpress alt yapısına sahip web siteleri için Google AMP kurulumu çok basittir. Panelinize giriş yaparak sırası ile Eklentiler > Yeni Ekle > Google AMP olarak arattığınızda aşağıdaki eklentiyi kurabilirsiniz.

Eklenti kurulumunu gerçekleştirdikten sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zaman içerisinde Webmaster Tools üzerinden amp linkleriniz indeks almaya başlayacaktır. Linklerinizin AMP halini görebilmek için herhangi bir linkin sonuna /amp yazarak ulaşabilirsiniz.

Farklı alt yapıya sahip web sitelerinin de AMP'yi kurabilmeleri için aşağıdaki yönergeleri eksiksiz olarak yapması gerekmektedir. Ardından Google bir hafta içerisinde sayfaları taradıkça AMP içeriklerini dizine eklemeye başlar.

 • Herhangi bir AMP sayfasında, Google'ın ve diğer platformların sayfanın AMP sürümünden haberdar olması için bu sürüme referans verin:
 • AMP sayfasında, AMP harici standart sürüme referans vermek için aşağıdaki metni ekleyin:
 • Bağımsız AMP sayfaları (AMP harici sürümü olmayanlar) için AMP sayfası, kendisini standart sürüm olarak belirtmelidir:
 • AMP üzerinden sayfanızı oluşturmak ve testini yapmak için buraya yönergeleri gerçekleştirmeniz gerekir. Bu konuda yazılım ekibinizden veya Webmaster ekibinizden destek almanız gerekecektir.

 

| Yorum Yap
     5      4      3      2      1    


Diğer Blog Yazıları

En uygun bütçe ile Hosting şirketi kurma ve Fikirler En uygun bütçe ile Hosting şirketi kurma ve Fikirler ,evde hosting kurma Sunucu Pc atx kasa veya supermicro sunucu kurmanız gerekli  En az 6 bin tl Kurmuş olduğunuz sunucunun elektriği kesilmemesi lazım her daim sunucu açık olmak zorunda bunu sağlayamazsanız
izoly marka bilgisayarlar nasıl ? izoly marka bilgisayarlar nasıl ? En Uygun İzoly Bilgisayarlar , izoly bilgisayar , en uygun bilgisayar fiyatları ofis bilgisayarları Oyuncu Bilgisayarlar . En Kaliteli ve Uygun Bilgisayarlar İzoly
Video kampanyalara ilişkin toplu yönetim araçları Video kampanyalara ilişkin toplu yönetim araçları
Google Reklam İş Ortağı -Video İçi Reklam Alanları Yayın içi (In-stream) TrueView reklamları, Bumper video reklamları (6 saniye ve daha kısa süren video reklamlar)
vikipedi.jpg Wikipedia (vikipedi) neden girilmiyor ? Kapatıldı mı? Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia'ya saat 08.00’den itibaren Türkiye üzerinden erişim sağlanamıyor.
webtasarim-paketi 4 Dörtlük Webtasarım Paketi 4 Dörtlük Webtasarım Paketi
shopier shopier Nedir ? Güvenilirmi ? Sosyal mecralarda veya İnternet Sitesinden Kredi Kartı ile satış yapmak isteyenlere Paypal Kapanmasının ardından altarnetif çözümler arayış içerisine girdiler. sanalpos entegrasyonu Zorluk Bakımından ve Yıllık ödemeler,Komisyon oranları kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir.
Youtube Kanallarında Doğrulama Rozeti Nasıl Alınır Doğrulama rozeti olan bir kanal, arama sonuçlarında avantaj elde etmez veya YouTube'da ek özelliklerden yararlanmaz.
Bir site bağlantısının güvenli olup olmadığını kontrol etme Bir site bağlantısının güvenli olup olmadığını kontrol etme,Güvenlik sertifikası nedir?,HTTPS (bağlantı güvenliği) kullanan bir siteye gittiğinizde web sitesinin sunucusu, web sitesinin kimliğini tarayıcılara (ör. Chrome) kanıtlamak için bir sertifika kullanır. Herkes, istediği web sitesi olduğunu iddia ederek bir sertifika oluşturabilir.
Site Kalite Puanınızı Sorgulama ve kontrol etme Site Kalite Puanınızı Sorgulama ve kontrol etmenize yarar sağlayan • php icon png
 • css icon png
 • sql icon png
 • c++ icon png
 • microsoft icon png
Telefon İcon Png 0 (850) 677 27 83 watsapp icon png 0 (535) 102 35 85
Büyüksehir Mah. 34524 / Beylikdüzü / İstanbul
 • Kullanıcı Sözleşmesi
 • Privacy Policy
 • Yardım
2006 - 2017 © Webdostum Teknolojileri